Justyna Calińska – operatorka

Justyna Calińska

– operator filmowy, dokumentalistka.

W 2011 roku ukończyła Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi oraz została laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska”. W trakcie studiów w Łódzkiej Szkole Filmowej m.in. wyreżyserowała(wspólnie z siostrą Beatą Calińską) film dokumentalny pt. “Kapelmistrz” (2009), który otrzymał I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na Film Krótkometrażowy “Przekraczanie granic” zorganizowanym przez Instytut Goethego i Fundację “Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”.

Film pokazywano na takich festiwalach jak:
– Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Interfilm w Berlinie
– Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Salonikach
– Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Early Melons” w Bratysławie
– Międzynarodowy Festiwal Filmowy goEast w Wiesbaden
– Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Strawberry Shorts” w Cambridge

Projekt jej autorskiego filmu dokumentalnego pt. “Czarna Owca”, który obecnie jest w postprodukcji, zakwalifikował się jako jeden z najlepszych nadesłanych z całej Europy na międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego Dragon Forum. Dragon Forum współpracuje z organizacjami, które kultywują najlepsze tradycje i wspierają rozwój nowoczesnego filmu dokumentalnego w regionie środkowo-europejskim.
W nagrodę za osiągnięcia w filmie dokumentalnym na polu międzynarodowym otrzymała Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego.

Przed studiami w Łodzi w latach 2004-2006 mieszkała w Anglii, gdzie pracowała w fabryce telefonów, barze szybkiej obsługi i domu opieki, by opłacić studia na Wydziale Creative Arts na kierunku Media (Moving Image) w Norwich City College of Further and Higher Education . W tym okresie zrealizowała kilka projektów fotograficznych, m.in. “Moje miejsce na Ziemi“

W 2001-2004 była stypendystką Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W nagrodę „za wybitne osiągnięcia w realizowaniu pasji i rozwijaniu umiejętności zawodowych”, otrzymała „Indeks dla Aktywnych” Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. W szkole tej spotkała wybitnych twórców, którzy zarazili ją filmową pasją. Zrealizowała wtedy etiudę “Potem”, która otworzyła jej drzwi do Łódzkiej Szkoły Filmowej.

W liceum odnosiła sukcesy w konkursach recytatorskich i teatralnych. Pisała też reportaże. Debiutancki tekst otrzymał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie literackim organizowanym przez magazyn “Cogito” i Polską Akademię Nauk.

Kocha konie i maszyny do pisania.Możliwość komentowania została wyłączona.