Olena Leonenko – kompozytorka

Olena Leonenko

– urodzona w Kijowie, pieśniarka, kompozytorka. Od 1990 roku na stałe mieszka i tworzy w Polsce.  Skomponowała muzykę do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Współpracowała m.in z Krystianem Lupą, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim, Zbigniewem Zapasiewiczem i Maciejem Dejczerem.

 

Od ponad czterech sezonów w warszawskim Teatrze Ateneum spotyka się z widzami, śpiewając pieśni Aleksandra Wertyńskiego w przedstawieniu Noc z Wertyńskim. W lutym 2008 roku zagrała spektakl po raz setny.

W marcu 2007 roku odbyła się premiera kolejnego autorskiego spektaklu Ech raz jeszcze raz…czyli taniec z pamięcią, w którym Olena powraca na podwórko swojego dzieciństwa, w samym sercu Kijowa.

Oba spektakle powstały pod opieka artystyczną Gustawa Holoubka, literacką – Janusza Głowackiego oraz muzyczną – Marka Walawendera.

„Jesienin” wg scenariusza Janusza Głowackiego i w reżyserii Józefa Opalskiego to kolejny spektakl muzyczny Oleny Leonenko, który od listopada 2009 roku można oglądać w Teatrze Ateneum. Bohaterem spektaklu jest tragiczne i szalone życie Sergiusza Jesienina – poety, który dla starszych Rosjan jest rodzajem świętego, dla młodszych zaś – rosyjskim Jimem Morrisonem.

Była stypendystką Amerykańskiego Institute for Democracy in Eastern Europe i dwukrotną stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego.

4 października 2005 roku została odznaczona w Polsce przez Ministra Kultury orderem  „Gloria Artis – Zasłużona Kulturze”.

W jej repertuarze jest ponad 500 ludowych pieśni rosyjskich, ukraińskich i polskich.

Nagrała do dziś dwie płyty: Miłość po rosyjsku i Noc z Wertyńskim. Obie w duecie z gitarzystą i aranżerem Markiem Walawenderem.

Zagrała w filmach i serialach w reżyserii, m.in. Władysława Pasikowskiego Glina, Agnieszki Holland Ekipa, Katarzyna Adamik Podwórko bezdomnych.

Strona Internetowa

Strona oficjalna: www.olenaleonenko.comMożliwość komentowania została wyłączona.